Artykuł sponsorowany

Co świadczy o tym, że czas wykonać zabezpieczenie antykorozyjne podwozia?

Co świadczy o tym, że czas wykonać zabezpieczenie antykorozyjne podwozia?

Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia jest kluczowe dla długowieczności i bezpieczeństwa samochodu. W niniejszym artykule przedstawiamy siedem sytuacji, które świadczą o tym, że nadszedł czas na wykonanie takiej usługi.

Czy Twoje auto potrzebuje zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia?

Pierwszym sygnałem, który może wskazywać na potrzebę wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia, są widoczne oznaki korozji. Zarysowania, przetarcia lakieru czy występujące odbarwienia mogą być pierwszymi objawami pojawienia się rdzy. Warto regularnie sprawdzać stan podwozia, zwłaszcza w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne czy działanie soli drogowej.

W przypadku samochodów, które były zaangażowane w wypadki drogowe, istnieje większe ryzyko wystąpienia korozji. Uszkodzenia mechaniczne mogą naruszyć powłokę ochronną podwozia, co prowadzi do przyspieszenia procesu rdzewienia. W takiej sytuacji warto jak najszybciej przeprowadzić zabezpieczenie antykorozyjne, aby zminimalizować ryzyko dalszych uszkodzeń.

Regularne mycie samochodu jest ważne dla utrzymania jego estetyki, jednak warto pamiętać, że częste mycie może również wpływać na stan zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia. Woda i detergenty mogą stopniowo zmywać powłokę ochronną podwozia, co może prowadzić do korozji. Dlatego warto kontrolować stan zabezpieczenia antykorozyjnego i w razie potrzeby wykonać odpowiednie zabiegi.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na konieczność wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego jest wiek pojazdu. Z biegiem lat, nawet najbardziej solidne i odporne materiały ulegają zużyciu oraz korozji. Zwykle zaleca się wykonanie takiego zabiegu co 3 do 5 lat, jednak warto kierować się również indywidualnym stanem technicznym pojazdu.

Jeśli samochód jest często eksploatowany w trudnych warunkach, takich jak duża ilość opadów, wysoka wilgotność czy ekstremalne temperatury, zabezpieczenie antykorozyjne podwozia może wymagać częstszych zabiegów. Warto również zwrócić uwagę na to, czy samochód jest często parkowany na odkrytym terenie, co może przyspieszać proces korozji.

Przy zakupie używanego samochodu warto sprawdzić, czy poprzedni właściciel zadbał o zabezpieczenie antykorozyjne podwozia. Jeśli nie mamy pewności co do stanu technicznego pojazdu, warto rozważyć wykonanie takiego zabiegu. W ten sposób zyskujemy pewność, że samochód jest odpowiednio zabezpieczony przed korozją.

Warto zwrócić uwagę na sezonowe zmiany warunków atmosferycznych, które mogą wpływać na proces korozji podwozia. Szczególnie narażone na korozję są samochody eksploatowane w okresie zimowym, kiedy to na drogach używana jest sól drogowa. W takim przypadku warto wykonać zabezpieczenie antykorozyjne przed rozpoczęciem sezonu zimowego.