Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje klimatyzacja i jej serwis?

Ile kosztuje klimatyzacja i jej serwis?

Klimatyzacja stała się nieodłącznym elementem naszego życia, szczególnie podczas upalnych dni. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem i montażem klimatyzacji w swoim domu czy biurze, warto poznać koszty związane z tym przedsięwzięciem. W artykule przedstawiamy orientacyjne ceny urządzeń, montażu oraz serwisowania klimatyzacji.

Zakup klimatyzatora - na co zwrócić uwagę

Wybór odpowiedniego klimatyzatora może być trudny, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tym temacie. Na rynku dostępne są różne modele urządzeń o różnych parametrach i cenach. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak moc chłodnicza, zużycie energii, głośność pracy czy funkcje dodatkowe (np. tryb nocny, filtr przeciwalergiczny).

Cena klimatyzatora zależy głównie od jego mocy chłodniczej oraz marki. W przypadku urządzeń o mocy do 2,5 kW można spodziewać się cen od 1500 zł do 3000 zł. Klimatyzatory o większej mocy (3 - 5 kW) kosztują już od 2500 zł do nawet 6000 zł. Wyższa cena zwykle oznacza lepszą jakość wykonania, dłuższą żywotność oraz większą wydajność.

Koszty montażu klimatyzacji

Montaż klimatyzacji powinien być wykonany przez profesjonalną firmę, która posiada odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Koszt montażu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj klimatyzatora, trudność montażu czy lokalizacja. Orientacyjne ceny montażu klimatyzacji wahają się od 500 zł do 2000 zł.

Warto pamiętać, że montaż klimatyzacji może wiązać się z koniecznością wykonania dodatkowych prac, takich jak wiercenie otworów w ścianach czy układanie przewodów. W takim przypadku koszt montażu może wzrosnąć.

Serwisowanie klimatyzacji - dlaczego jest ważne

Regularne serwisowanie systemu takiego jak klimatyzacja jest niezbędne dla zachowania jej sprawności oraz długiej żywotności. Serwis obejmuje m.in. czyszczenie filtrów, sprawdzanie szczelności układu chłodniczego oraz kontrolę pracy urządzenia. Zaniedbanie serwisowania może prowadzić do awarii klimatyzatora oraz wzrostu zużycia energii.

Koszt serwisowania klimatyzacji zależy od rodzaju usług oraz firmy, która je wykonuje. Orientacyjnie można przyjąć, że przegląd klimatyzacji kosztuje od 150 zł do 300 zł. W przypadku konieczności naprawy lub wymiany części, koszt serwisowania może być wyższy.