Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje rolb?

Jakie są rodzaje rolb?

W dzisiejszych czasach lodowiska stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miast, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Wszyscy miłośnicy sportów zimowych, w szczególności łyżwiarstwa, doskonale wiedzą, jak ważna jest idealnie przygotowana powierzchnia lodu. Aby osiągnąć taki efekt, stosuje się specjalne maszyny zwane rolbami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej różnorodności rolb do lodowisk oraz ich zastosowaniom.

Jakie są podstawowe rodzaje rolb do lodowisk?

Rolby to maszyny, które służą do utrzymania odpowiedniej jakości powierzchni lodu na lodowiskach. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje rolb - elektryczne i spalinowe. Rolby elektryczne są bardziej ekologiczne i ciche w porównaniu do ich spalinowych odpowiedników, jednakże mają mniejszą moc i zasięg pracy. Z kolei rolby spalinowe charakteryzują się większą wydajnością oraz możliwością pracy na dużych powierzchniach, jednak emitują spaliny i generują większy hałas.

Rolba to maszyna, która składa się z kilku istotnych elementów, takich jak ostrza tnące, zbiornik na wodę czy pług do śniegu. W trakcie pracy rolby, ostrza tnące dokładnie skrawają nierówności na powierzchni lodu, a następnie warstwa lodu jest równomiernie rozprowadzana za pomocą specjalnych szczotek. Jednocześnie zbiornik na wodę uwalnia cienką warstwę wody, która zamarza na powierzchni lodu, tworząc gładką i równą taflę. Pług do śniegu natomiast zbiera nadmiar śniegu i lodu, który jest następnie usuwany z lodowiska.

Czy istnieją różnice między rolbami do lodowisk otwartych i zamkniętych?

Tak, rolby do lodowisk otwartych i zamkniętych różnią się pod względem konstrukcji oraz zastosowanych technologii. Rolby przeznaczone do pracy na lodowiskach otwartych muszą być przystosowane do pracy w trudniejszych warunkach atmosferycznych, takich jak opady śniegu czy niskie temperatury. Dlatego też często są wyposażone w dodatkowe osłony oraz mocniejsze silniki. Z kolei rolby do lodowisk zamkniętych mogą być lżejsze i mniej wytrzymałe, gdyż pracują w kontrolowanych warunkach.

Przy wyborze odpowiedniej rolby do lodowiska warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Po pierwsze, ważna jest moc silnika, która wpływa na wydajność pracy maszyny oraz jej zdolność do pokonywania nierówności na powierzchni lodu. Po drugie, istotny jest zasięg pracy rolby, który determinuje wielkość obszaru, jaki można obsłużyć jednym przejazdem. Po trzecie, ważne są również wymiary samej rolby - mniejsze maszyny sprawdzą się na wąskich i krętych lodowiskach, podczas gdy większe rolby będą idealne do pracy na dużych powierzchniach.

Czy istnieją alternatywy dla tradycyjnych rolb?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają tzw. minirobly - mniejsze, bardziej zwrotne i łatwe w obsłudze maszyny do pielęgnacji powierzchni lodu. Minirobly są szczególnie polecane dla małych i średnich lodowisk oraz dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z utrzymaniem idealnej powierzchni lodu. Choć ich wydajność jest niższa niż w przypadku tradycyjnych rolb, to jednak dzięki swoim kompaktowym rozmiarom oraz prostocie obsługi stanowią atrakcyjną alternatywę dla większych maszyn.